Zmiany w prawie jazdy w 2018 roku
W czerwcu 2018 roku w życie mają wejść zmiany w prawie dotyczącym prawa jazdy. Pojawią się nowe obowiązki i różne obostrzenia dla przyszłych kierowców. Nowelizacją mają zostać objęte osoby, które odbiorą dokument po 4 czerwca 2018 roku.
Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Okres próbny
Przez 2 lata od wydania uprawnień do kierowania pojazdem, kierowców będzie obowiązywał okres próbny. To czas, w którym młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać zaostrzeń. Obostrzenia dotyczą prędkości jazdy – nie wyższej niż 50 km/h w terenie zabudowanym i nie wyższej niż 80 km/h poza takim terenem.
W przypadku dróg ekspresowych i autostrad będzie to prędkość do 100 km/h. Przez 2 lata okresu próbnego będzie można popełnić maksymalnie 2 wykroczenia. Jeżeli będą to 3 wykroczenia lub nawet przestępstwo drogowe, kierowca musi liczyć się z cofnięciem uprawnień do kierowania samochodem.
Nowe obowiązki dla nowych kierowców
Pierwsze osiem miesięcy od odebrania uprawnień, świeżo upieczeni kierowcy będą mieli obowiązek jazdy samochodem z naklejonym na szybę „zielonym liściem”. Taki przepis obowiązuje już od 2016 roku. Nowością są też szkolenia, obowiązkowe i płatne.
Niezbędne stanie się odbycie 2-godzinnego kursu teoretycznego oraz godzinnego kursu praktycznego. Kurs z teorii ma odbyć się w WORD z kolei kurs z praktyki w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. W ciągu pierwszych miesięcy od odebrania „prawka”, osoby te nie będą mogły pracować zawodowo jako kierowcy.
Zmiany dla kierowców z wieloletnim stażem
Nowe przepisy, które mają obowiązywać od 2018 roku przyniosą zmiany także dla kierowców wieloletnich. Jeżeli kierowca przekroczy limit 24 punktów karnych zostanie skierowany na kurs reedukacyjny oraz będzie musiał uzyskać zaświadczenie od psychologa. Nie będzie jedynie, jak dotychczas, kierowany do powtórny egzamin.
Polecane artykuły
Pokój z pasją?
Kilkulatek zwykle ma już swoje niewielkie pasje – potrafi wskazać ulubiony kolor, ukochane postacie z bajki czy zabawki, których nie oddałby za nic w świecie. Zdarza się, że rodzice, którzy urządzają dziecięcy pokoik, biorą pod uwagę zainteresowania swojego malucha. Czy to dobra decyzja? To zrozu
Dom przyjazny noworodkom
Noworodki z zasady nie mają zbyt wielu wymagań w kwestiach mieszkaniowych. Często zdarza się, że nie mają jeszcze własnego pokoju, bo go najzwyczajniej w świecie nie potrzebują. Świetnie za to czują się w kąciku w sypialni rodziców. Niezależnie od tego, czy masz możliwość wygospodarowania osobneg