Otępienie alkoholowe
O tym, że alkohol negatywnie wpływa na mózg – wie chyba każdy. Coraz częściej można spotkać się z otępieniem alkoholowym, które charakteryzuje się postępującą niewydolnością intelektualną.
Osoba uzależniona (chory) przestaje powoli rozumieć, co się wokół niego dzieje, po co, a nawet nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem lub zachowaniem, nie potrafi zaspakajać swoich potrzeb. Alkoholik, chory na otępienie alkoholowe wymaga pomocy przy najprostszych codziennych czynnościach takich jak: higiena osobista, przygotowywanie posiłków i zakupy.
Towarzyszą temu oczywiście zaburzenia pamięci (często zdarza się, że osoba chora nie rozpoznaje swoich najbliższych). Oprócz wyżej wymienionych objawów często można zauważyć, że otępieniu towarzyszą choroby neurologiczne oraz objawy niewydolności fizycznej.
Otępienie alkoholowe ma charakter przewlekły i można wyraźnie zauważyć, że stan chorego pogarsza się. Spowodowane jest to postępującym uszkodzeniem mózgu – dokładniej kory mózgowej płata czołowego.
Polecane artykuły
Pokój z pasją?
Kilkulatek zwykle ma już swoje niewielkie pasje – potrafi wskazać ulubiony kolor, ukochane postacie z bajki czy zabawki, których nie oddałby za nic w świecie. Zdarza się, że rodzice, którzy urządzają dziecięcy pokoik, biorą pod uwagę zainteresowania swojego malucha. Czy to dobra decyzja? To zrozu
Dom przyjazny noworodkom
Noworodki z zasady nie mają zbyt wielu wymagań w kwestiach mieszkaniowych. Często zdarza się, że nie mają jeszcze własnego pokoju, bo go najzwyczajniej w świecie nie potrzebują. Świetnie za to czują się w kąciku w sypialni rodziców. Niezależnie od tego, czy masz możliwość wygospodarowania osobneg