Od stereo do dźwięku cyfrowego
Kiedy na rynku pojawiły się odtwarzacze radiowe oraz gramofony, sporo się zmieniło. Oto za pomocą urządzeń mechanicznych i dzięki wykorzystaniu potencjału elektryczności ludzie mieli szansę usłyszeć dźwięk zapisany na nośnikach lub transmitowany falami radiowymi na odległość wielu kilometrów.
Płyty gramofonowe odniosły wielki sukces, a winyle wcale nie odeszły do lamusa wraz z wynalezieniem płyt CD, o których jeszcze napiszemy. Są produkowane i sprzedawane do dziś i stanowią jedno z ważnych narzędzi w rękach DJ-ów na całym świecie.
Monofoniczny, to jest jednokanałowy format dźwięku, został wkrótce zastąpiony przez stereofonię, która zaczęła święcić triumfy w latach 70., a w latach 80.
stała się powszechna (przynajmniej na Zachodzie). Dwa kanały robiły przez lata wielkie wrażenie, ale inżynierowie szukali nowych rozwiązań.
Przyszły one wraz z dźwiękiem cyfrowym i wielokanałowym – na przykład w formacie 5.1, a później 7.
1. Pojawiły się też technologie Dolby Surround oraz DTS.
Te ostatnie wpłynęły silnie na rozwój kina domowego.
Polecane artykuły
Pokój z pasją?
Kilkulatek zwykle ma już swoje niewielkie pasje – potrafi wskazać ulubiony kolor, ukochane postacie z bajki czy zabawki, których nie oddałby za nic w świecie. Zdarza się, że rodzice, którzy urządzają dziecięcy pokoik, biorą pod uwagę zainteresowania swojego malucha. Czy to dobra decyzja? To zrozu
Dom przyjazny noworodkom
Noworodki z zasady nie mają zbyt wielu wymagań w kwestiach mieszkaniowych. Często zdarza się, że nie mają jeszcze własnego pokoju, bo go najzwyczajniej w świecie nie potrzebują. Świetnie za to czują się w kąciku w sypialni rodziców. Niezależnie od tego, czy masz możliwość wygospodarowania osobneg