Drewniane meble i ich potrzeby
Trudno spotkać kogoś, do kogo nie przemawiałby urok drewnianych mebli. Stoły, krzesła, szafy, regały, komody – jeśli są wykonane z litego drewna, prezentują się doskonale. Czasami takie sprzęty wędrują z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu możemy się cieszyć meblami, z których korzystali nasi dziadkowie. Oczywiście ich trwałość wynika z zastosowanych materiałów. Masowo używanych w przemyśle tworzyw drewnopodobnych nie da się porównać pod tym względem z prawdziwym drewnem. Nie oznacza to jednak, że o takie rzeczy nie należy dbać w specjalny sposób – jest dokładnie przeciwnie.
Będą one wspaniale służyć latami pod warunkiem, że poświęcimy im odpowiednio dużo czasu i uwagi. Drewno powinno być solidnie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Służy temu lakierowanie oraz politura. Lakierowanie nadaje drewnu połysk i powoduje, że nie wchłania ono wilgoci. Kolor lakieru należy dobrać tak, aby mebel wyglądał zgodnie z gatunkiem drewna i potrzebami estetycznymi klientów. Z kolei politura jest dziś rzadko stosowaną formą impregnacji i przy tym zdobienia.
W tym przypadku drewno jest pokrywane kolejnymi warstwami żywicy szelakowej rozrobionej w spirytusie. Po wyschnięciu powstaje połyskująca, efektowna powłoka sprawiająca wrażenie drewna zatopionego w przezroczystej masie. Meble pokryte lakierem są łatwiejsze w czyszczeniu. Można wobec nich stosować pianki i spraye do drewna, a także specjalne ściereczki nasączone woskiem i delikatnym detergentem. Swoją drogą są one świetnym sposobem na utrzymanie mebli w porządku. Politurę trzeba traktować ostrożniej i unikać preparatów na bazie alkoholu.
Polecane artykuły
Pokój z pasją?
Kilkulatek zwykle ma już swoje niewielkie pasje – potrafi wskazać ulubiony kolor, ukochane postacie z bajki czy zabawki, których nie oddałby za nic w świecie. Zdarza się, że rodzice, którzy urządzają dziecięcy pokoik, biorą pod uwagę zainteresowania swojego malucha. Czy to dobra decyzja? To zrozu
Dom przyjazny noworodkom
Noworodki z zasady nie mają zbyt wielu wymagań w kwestiach mieszkaniowych. Często zdarza się, że nie mają jeszcze własnego pokoju, bo go najzwyczajniej w świecie nie potrzebują. Świetnie za to czują się w kąciku w sypialni rodziców. Niezależnie od tego, czy masz możliwość wygospodarowania osobneg