Architektura krajobrazu – dlaczego jest tak ważna?

Architektura krajobrazu – dlaczego jest tak ważna?

Trudno jest wyobrazić sobie współczesne miasta bez skrawka zieleni. Mimo, że są one urbanistyczne pod każdym względem, ciągle udaje im się wkomponować nieco natury. To właśnie dzięki temu nie są zwykłymi bryłami, lecz miejscami, w których miło i przyjemnie się mieszka. Roślinność jest niezwykle ważna szczególnie w dużych miastach, które emitują do atmosfery bardzo duże ilości dwutlenku węgla. Parki i skwery chociaż w minimalnym stopniu przyczyniają się do magazynowania CO2, a zatem wpływają pozytywnie na nasz klimat. Bez wiedzy na temat roślin trudno byłoby jednak je sadzić oraz utrzymywać przy życiu.

Właśnie w takich momentach przydaje się fachowa wiedza architektów krajobrazu, którzy to wiedzą jaka roślinność pasuje do konkretnego miejsca. Natura jest obecnie widocznie zniszczona przez człowieka, jednak ciągle są osoby, które starają się przywrócić jej dawny blask. Sadzenie krzewów, kwiatów czy drzew ma zatem zbawienne działanie nie tylko w miastach, ale wszędzie. To właśnie rośliny zielone odpowiadają za produkcję tlenu, dzięki któremu ciągle żyjemy na tej planecie. W związku z tym warto być świadomym i starać się szanować naturę chociażby na tyle na ile pozwalają nam nasze możliwości. Architekci krajobrazu to świetny przykład zawodu, który jest zwykle wykonywany przez pasjonatów i fanatyków.

www.euregiobodensee.org

Umiłowanie do natury i kreatywny umysł to zdecydowanie cechy, które posiada każdy architekt krajobrazu. Dzięki jemu determinacji i pasji każdy projekt wykonywany jest z najwyższą dokładnością i skrupulatnością. Czym zajmuje się architekt krajobrazu? Wiele osób uważa, że głównym zadaniem architekta krajobrazu jest po prostu dobór roślin do ogrodu. Nic bardziej mylnego, ponieważ posiada on szeroki zakres kompetencji, które to mogą być wykorzystywane na różnych obszarach. Jest oczywiście prawdą, że architekci krajobrazu mogą zajmować się projektowaniem ogrodów. Obejmować ono może jednak nie tylko wybór konkretnych gatunków roślin, ale też miejsce ich sadzenia, a także całą aranżację przestrzeni.

Chodniki, meble ogrodowe czy fontanny także mogą być bowiem wynikiem pracy architekta krajobrazu. Zajmuje się on w końcu całościową aranżacją tego, co na zewnątrz. Architekt krajobrazu to także osoba niezastąpiona w każdym, nawet najmniejszym mieście. To właśnie on odpowiada za aranżację przestrzeni miejskiej poprzez współgranie natury i urbanistyki. W tym celu wykorzystuje on nie tylko wiedzę związaną z roślinami, ale też architekturą, ergonomią oraz chociażby psychologią. Wprowadzanie zmian w krajobrazie miejskim musi być bowiem pod każdym względem przemyślane oraz stanowić korzyść dla mieszkańców.

Architekci krajobrazu muszą zatem brać pod uwagę użyteczność, wygodę, ekologię, a także oczekiwania podmiotów zlecających i zwykłych ludzi. Niekiedy nadzieje te mogą być trudne do pogodzenia, jednak jeśli architekt ma duże doświadczenie i wiedzę z pewnością poradzi sobie nawet z takimi przeciwnościami.

Projektowanie wnętrz Piaseczno www.puenta.org.pl