Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Każdy z nas dobrze wie czym zajmuje się architekt, jednakże gdy pada nazwa zawodu – architekt krajobrazu – nie każdy wie do końca co tak właściwie robi. Wiele osób myli tę profesję z ogrodnikiem, co jest wielkim uproszczeniem tego, czym faktycznie zajmuje się architekt krajobrazu. Zasadniczo do jego obowiązków należy planowanie i projektowanie przestrzeni, w której funkcjonujemy. W odróżnieniu od tradycyjnie rozumianej architektury, zajmuje się jednak krajobrazem oraz wprowadzaniem elementów przyrody do otoczenia człowieka. Pracuje zatem nie tylko roślinami, ale też wodą, rzeźbą terenu, a także elementami architektonicznymi. Chcąc zostać architektem krajobrazu trzeba posiadać pewne umiejętności i cechy, ponieważ wbrew pozorom jest to zawód dość wymagający. Przede wszystkim trzeba być artystą z rozbudowanym zmysłem estetyki.

Kreatywność, głowa pełna pomysłów oraz umiejętność rysowania i wizualizacji przestrzennej są zatem konieczne. Poza tym, niezbędne jest też zainteresowanie naturą i roślinnością, by wiedzieć co, gdzie i jak posadzić, aby dało oczekiwane efekty. Dodatkowo trzeba też mieć pewne umiejętności matematyczne, ponieważ bez matematyki, obliczeń i pomiarów trudno cokolwiek projektować. Przydadzą się też umiejętności społeczne – nieustanny kontakt z ludźmi, prowadzenie wielu rozmów, dyskutowanie rozwiązań wymagać będą bowiem dużych kompetencji interpersonalnych i empatii.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Przede wszystkim, osoba wykonująca ten zawód trudni się opracowywaniem i nadzorowaniem realizacji różnorodnych projektów. Mogą to być bardziej prywatne zlecenia, jak ogrody przy domach, na dziedzińcach lub dachach. Oprócz nich architekci krajobrazu są niezbędni podczas wykonywania projektów parków publicznych, ogrodów osiedlowych, bulwarów, skwerów, terenów sportowych, placów zabaw, ogrodów botanicznych, a także parków etnograficznych.

www.stalstw-sa.pl

Widać zatem, że zakres ich działań jest niezwykle szeroki, ponieważ obejmuje tworzenie projektów przeróżnych miejsc. Warto też zaznaczyć, że architekt krajobrazu może także kształtować krajobraz w przestrzeni publicznej – wokół budynków użyteczności publicznej i w otoczeniu szlaków komunikacyjnych. Dodatkowo, uczestniczy w opracowywaniu projektów zieleni miejskiej. Nie bez znaczenia jest także jego rola w zakresie ochrony zasobów naturalnych. Może on wykorzystywać swoją wiedzę, by utrzymywać je w najlepszej kondycji oraz użyteczności dla człowieka i zwierząt. Poza samym projektowaniem, architekt krajobrazu to również osoba, która ocenia oddziaływanie konkretnych inwestycji na środowisko. Jego zadaniem jest wskazywanie wad w projektach oraz próby minimalizacji szkód powstających w krajobrazie, a które spowodowane są przez człowieka.

Dodatkowo, architekt krajobrazu stara się też wpłynąć na zmianę krajobrazu miejskiego przez projektowanie stref ruchu pieszego, a także bardzo popularnych ścieżek rowerowych. Łącząc swoją wiedzę z kreatywnymi konceptami jest w stanie odmienić miejski krajobraz nie do poznania.

Projektowanie wnętrz Grodzisk Mazowiecki